Żywienie w sporcie. Pit Bike: wydolność, dieta, wyniki, koncentracja

Rozmawiamy
z Angeliką Lisiak
instruktorką sportu motocyklowego i doradcą żywieniowym w klubie Pitbike51

Jaki wpływ ma dieta w sportach motocyklowych ? 
-W dzisiejszych czasach temat ten cieszy się niezwykłą popularnością. Dieta jest kluczowym punktem każdego sportowca, niezależnie od tego czy są to sporty motocyklowe, wodne czy jakiekolwiek inne. Pitbike off-road to sport ekstremalny, który wymaga od zawodników: koncentracji, siły, wytrzymałości oraz kondycji. Aby nasz organizm mógł temu wszystkiemu sprostać potrzebuje dużej dawki energii, nawodnienia, a także witamin i minerałów. Dlatego to właśnie zbilansowana dieta jest kluczowym punktem w przygotowaniu sportowca. W tej kwestii nie znajdziemy jednego klucza, dla każdej osoby uprawiającej sport – dieta to coś co dopasowane powinno być indywidualnie. Bez właściwego, zdrowego odżywiania uprawianie sportu nie ma większego sensu. Dieta w tym przypadku jest kluczowa do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Procesy które zachodzą w organizmie potrzebują na bieżąco odpowiedniego uzupełniania składników odżywczych, które umożliwiają regenerację, zwiększają wydolność i koncentrację.

Napoje izotoniczne, wspomagacze mają dobry wpływ na organizm ? 
-Warto na samym początku podkreśli, że „napój izotoniczny” mimo, iż często błędnie równany z „napojem energetycznym” to coś zupełnie innego. Izotonik to napój, który zawiera przede wszystkim wodę oraz elektrolity w postaci sodu, potasu, magnezu czy wapnia. Ich zadaniem jest uzupełnienie straconych elektrolitów w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego czy też choroby. Warto podczas wyboru tego typu napoi zwracać uwagę na ich etykiety, tak by uniknąć nadmiernej ilości cukru czy też konserwantów. Elektrolity są niezwykle ważne dla naszego organizmu ponieważ utrzymują prawidłowe pH oraz ciśnienie krwi. Do ich utraty dochodzi podczas intensywnego wysiłku fizycznego ale również w momencie kiedy nasz organizm walczy z infekcją czy też wirusem. 

Co powinno znajdować się w takiej diecie? 
-Na co dzień pracuję w szkółce Pitbike51, to głównie młodzi adepci więc odniosę się tu do diety „dziecięcego sportowca”. W diecie młodych adeptów czy też zawodników powinny znajdować się zdrowe tłuszcze takie jak choćby oliwa z oliwek czy też orzechy, ale również warzywa, owoce, nabiał, chude mięsa (indyk, kurczak), zboża, kasze, ale co najważniejsze warto w owej diecie unikać białego cukru, który warto zamienić na znacznie zdrowsze zamienniki cukry tj. erytrytol, ksylitol czy też np. daktyle, które są świetnie nadadzą się choćby do domowych ciastek czy batonów. W obecnych czasach coraz więcej osób posiada alergie pokarmowe na gluten czy też laktozę, warto w tych kwestiach słuchać swojego organizmu bowiem to on najlepiej wie czego potrzebuje. Na szczęście na przestrzeni ostatnich kilku lat nawet popularne dyskonty poszerzyły swoje asortymenty o produkty dla osób borykających się z podobnymi alergiami. 

W takim razie co jeść przed treningiem? 
3h przed – idealny moment na pożywny posiłek. To właśnie wtedy warto dostarczyć organizmowi pełnowartościowy posiłek zawierający węglowodany, białka oraz porcję warzyw. (np. ryż z kurczakiem i bukietem warzyw). Jeżeli przed treningiem czujesz się głodny, to 30 min przed możesz zjeść małą przekąskę w postaci ( banana/jabłka/owocy suszonych/orzechów) 

Bardzo ważny jest czas po treningu, aby dostarczyć organizmowi posiłek odbudowujący utraconą energię. Ciekawym rozwiązaniem będą tu np. koktajle (Banan, Mleko roślinne bądź krowie, dowolne owoce)

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.