Sezon 2023 przynosi kilka pozytywnych zmian dla zawodników i szkoleniowców. Dyscyplina wchodzi na kolejny etap profesjonalizacji. Będą nowe licencje i zmienione zasady uzyskiwania uprawnień instruktorskich PZM.
Licencje zawodnicze
W sportach motocyklowych główne kategorie licencji zawodniczych to A i B. Zawodnicy dyscypliny Pitbike do tej pory uzyskali licencje B. Przypominamy, że na minimotocyklach Pitbike może uzyskać ją po ukończeniu 8 roku życia i zdaniu egzaminu, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwszy etap to szkolenie i egzamin ze znajomości flag i zasad panujących na torze – do którego podchodzicie podczas swoich pierwszych zawodów. Drugi etap to część praktyczna. Jej zaliczenie jest równoznaczne z ukończeniem pierwszych zawodów. Wtedy wystarczy dokonać formalności i stajecie się pełnoprawnym zawodnikiem. Macie liczone punkty w klasyfikacji, możecie walczyć o tytuły, występować o stypendia sportowe, czy pozyskiwać sponsorów.
W sezonie 2023 pojawia się nowa możliwość. Będzie to licencja A, która będzie wymagana w zawodach rangi mistrzowskiej. Przypominamy, że w tym sezonie będą to aż po trzy rundy Mistrzostw Polski Pit Bike SM i Off-Road. Czytaj więcej o sezonie: https://pitbike24.pl/zawody-pit-bike-w-2023/
Aby uzyskać taką, licencję zawodnik musi być sklasyfikowany w minimum dwóch rundach zawodów pitbike. Czynni zawodnicy z automatu występują do Polskiego Związku Motorowego w Warszawie o taką zmianę. Oczywiście tak jak do tej pory, z licencją B będzie można startować w Pucharze Polski Pit Bike, a tym samym na każdej rundzie pucharowej przystępować do egzaminu na licencję B.
– Licencja A w sporcie motocyklowym to po prostu wyższe kwalifikacje. Dedykowana jest ona bardziej doświadczonym zawodnikom– tłumaczy Jacek Bujański z Głównej Komisji Sportu Motocyklowego PZM. -Zawody Pitbike profesjonalizują się z roku na rok, potrzebna jest jasna i czytelna ścieżka kariery dla zawodników. Ci, którzy podchodzą bardziej hobbystycznie, wchodzą dopiero do stawki, z powodzeniem mogą jeździć na licencji B. Z kolei mistrzowska licencja A, da więcej możliwości zawodnikom podchodzącym profesjonalnie do swojej kariery. Pamiętajmy, że zawody Pitbike są unikalnym zapleczem dla innych dyscyplin motorsportu. Stąd wychodzą zawodnicy do żużla, wyścigów motocyklowych, motocrossu, enduro. To łatwiejszy i tańszy sposób na wejście do sportu motocyklowego i w dalszej kolejności ukierunkowanie się. Rozdzielenie licencji na A i B, na pewno przysłuży się także tym początkującym, którzy będą mieli możliwość rywalizować z zawodnikami na podobnym poziomie doświadczenia.
Wymiana licencji z B na A dla zawodników, którzy spełniają kryteria to koszt 20 zł. Informacje znajdziecie na stronie PZM.
Większe zaplecze kadry szkoleniowej
Zmiany w zasadach przystąpienia do kursu na instruktora sportu motorowego będą polegały na dopuszczeniu do szkolenia osób z licencją B. Do tej pory kandydat na instruktora PZM musiał legitymować się licencją A (minimum trzy lata). W praktyce zasady blokowały szansę zdobycia kwalifikacji instruktorskich osobom, które nie ścigały się w zawodach rangi mistrzowskiej. – Rozszerzenie kategorii instruktorskich to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki. Będzie to możliwość wejścia do kadry instruktorskiej nowych osób. Nie zapominajmy jednak, że posiadanie licencji zawodniczej, jest tylko jednym z czynników- szkolenie kierowane jest do osób pełnoletnich, posiadających doświadczenie w motorsporcie, odpowiednie wykształcenie, m.in. należy przedstawić opinie ze swojego klubu, czy dotychczasowych dorobek. Nie mniej jest to duży krok naprzód w szkoleniu. Potrzebna jest kadra, która będzie szkoliła przyszłych mistrzów, ale także taka, która pokaże podstawy, przeszkoli z obsługi motocykla.
Szkolenia dla instruktorów prowadzi oddział okręgowy PZM w Bydgoszczy. Kurs i egzamin organizowany jest zazwyczaj raz w roku, o szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio.