WITAMY W ŚWIECIE PIT BIKE’ÓW!

Rozmowa z Łukaszem Pawlikowskim. Popularyzatorem motocykli klasy PIT BIKE w Polsce, członkiem Stowarzyszenia MX OTOPIT TORUŃ.

Witam, przybliżmy może naszym czytelnikom czym tak naprawdę są motocykle Pit Bike?

Jest to motocykl. Choć niepełnowymiarowy to pełnowartościowy. Niektórzy mówią, że Pit Bike toskrzyżowanie BMX’a z motocyklem crossowym i coś w tym jest. Wyglądem przypomina cross’ówkę, a wymiarami rower. Posiada charakterystyczne elementy, takie jak:

– rozmiar kół, czyli 10” w modelach dla dzieci, oraz 12” z tyłu i 14” z przodu w modelach dla starszych użytkowników
– czterosuwowe silniki o pojemności od 49.9 cm3 do nawet 190 cm3, które posiadają sporą moc w stosunku do niewielkich rozmiarów i wagi.- jeden cylinder.

Dla kogo jest Pit Bike?

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o użytkowników. Pit Bike jest po prostu dla tych co kochają motocykle i dobrą zabawę. Nie ma znaczenia płeć, stopień umiejętności, wzrost czy wiek. Np. w kolekcji producenta YCF znajduje się 16 modeli, więc dla każdego można dopasować odpowiedni sprzęt.

Najmniejsze modele, o pojemności 50cc przeznaczone są dla dzieci od lat 3, które nie jeżdżą nawet samodzielnie na rowerze, bowiem istnieje możliwość zastosowania zestawu kółek bocznych wspierających naukę jazdy na motocyklu. Sprzęt jest świetnie dostosowany do takich maluchów, gdyż posiada automatyczną skrzynię biegów, regulację prędkości maksymalnej, skuteczne hamulce tarczowe z lekko pracującymi dźwigienkami. Niezawodny silnik i solidne zawieszenie sprawiają, że sprzęt może być przez dziecko eksploatowany przez kilka lat zanim z niego „wyrośnie”. W ofercie producentów pojawiają się nawet modele elektryczne dla najmłodszych, które posiadają wszystkie zalety spalinowego odpowiednika, przy czym znacznie niższa waga sprawia, że jeszcze łatwiej dziecko kontroluje ten sprzęt.

Modele o pojemności 125 cc przeznaczone są głównie do rekreacji oraz do nauki, dla osób od 10 roku życia.

Natomiast modele o najwyższej specyfikacji, budowane często przy współpracy uznanych marek wyczynowych takich jak Daytona, Engi, czy Keihin, o pojemności 150cc, czy 190cc, przypadną do gustu nawet bardzo wymagającym użytkownikom.

Jakie jest główne przeznaczenie Pit Bike’ów?
Cel główny to rekreacja i zabawa, ale Pit Bike świetnie nadaje się także do nauki jazdy na motocyklu dla początkujących, doskonalenia umiejętności przez doświadczonych motocyklistów oraz do wyczynowego współzawodnictwa.

Co jest największą zaletą Pit Bike’ów?

Pit Bike to sprzęt pod wieloma względami uniwersalny, o czym wspomniałem już wcześniej mówiąc o użytkownikach czy przeznaczeniu, ale trzeba podkreślić również, że praktycznie każdy model może być wykorzystywany na wszelkiego typu nawierzchniach, na torach otwartych i krytych, nawet na niewielkich halach kartingowych, co jest ogromną zaletą w okresie zimowym. Dużym atutem są także przystępne ceny tych motocykli.

Wspomniałeś o rekreacji, ale także o wyczynowym uprawianiu tego sportu… na co może liczyć użytkownik Pit Bike’a jeśli chodzi o sport wyczynowy?
Od roku 2016 odbywają się już pierwsze oficjalne zawody Pit Bike w formule Cross Country w Mistrzostwach Pomorza Zachodniego, a także Puchar Polski w formule supermoto, czyli na torach asfaltowych.

Natomiast rok 2017 zapowiada imponująco pod tym względem. Zawodnicy będą mieli możliwość uzyskania licencji i startowania w zawodach w wielu miejscach w Polsce. Nasze środowisko, czyli ludzie ze Stowarzyszenia MX OTOPIT TORUŃ, szczególnie mocno wspiera serię oficjalnych zawodów Pit Bike o tytuł Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tytuł mistrzowski będzie można zdobyć w dwóch formułach: Pit Bike Supermoto oraz Pit Country.Wielbicieli asfaltu zapraszamy na najlepsze w Polsce tory dla Pit Bike: Awix Racing Arena w Toruniu i Kartodrom Bydgoszcz. Rozgrywki offroad’owe toczyć się będą w Głażewie, nieopodal Torunia. Zawody mają charakter otwarty dlatego zapraszamy miłośników Pit Bike z całej Polski! Śledźcie profil OTOPIT na Facebook’u oraz utworzone w mediach społecznościowych wydarzenia poświęcone tym zawodom a także stronę PITBIKE24.PL, na której pojawiać się będą wszelkie aktualności dotyczące naszej pasjii.

Wśród użytkowników Pit Bike’ów można dostrzec wiele uznanych nazwisk ze świata motosportu, skąd ta popularność?

Wielu wyczynowych zawodników z różnych dyscyplin motocyklowych trenuje na Pit Bike’ach. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy w niektórych krajach warunki klimatyczne przeszkadzają w treningach na motocyklu, zawodnicy wykorzystują Pit Bike’i żeby nie „zardzewieć”, a przede wszystkim dobrze się bawić. Właśnie dlatego wśród posiadaczy Pit Bike’ów możemy znaleźć międzynarodowych reprezentantów MX, takich jak: Antonio Cairoli, Justin Barcia, Ken Roczen, a na naszym polskim podwórku możemy liczyć na duże wsparcie i ciepłe słowa wielokrotnego mistrza Polski i uznanego trenera Marcina Wójcika.

Treningi na Pit Bike’ach odbywają również zawodnicy preferujący asfalt, np. Patryk „KOSA” Kosiniak, czy nasza wielka nadzieja, członek naszego Stowarzyszenia MX OTOPIT TORUŃ, Daniel Blin. Naszą pasję podziela także wielu znanych żużlowców, choćby Paweł Przedpełski, czy Bartosz Zmarzlik.

Każdy z Was może mieć okazję spotkać się z wymienionymi osobami przy okazji treningów, a nawet spróbować swoich sił w zdrowej rywalizacji na Pit Bike’u. Takie rzeczy tylko u nas 😉

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.