ULUBIENIEC PUBLICZNOŚCI: Mateusz Pawlak

Sezon 2021 za nami. Okazją do jego zwieńczenia będzie Wielka Gala Pit Bike. Uroczystość odbędzie się 4 grudnia w toruńskim Dworze Artusa. Podczas wydarzenia, jak co roku wręczone zostaną nagrody. Jedną z nich jest wyróżnienie dla Ulubieńca Publiczności, który wybierany jest w plebiscycie. Prezentujemy nominowanego z numerem 9 – Mateusza Pawlaka #311, zawodnika klasy Amator w Pucharze Polski Pit Bike Off-Road.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z motorsportem?
– Moja przygoda z motorsportem zaczęła się w sierpniu 2019, jak z tatą pojechałem na stadion żużlowy w Gdańsku, aby spróbować jazdy na motocyklu żużlowym. Niestety klub nie dysponował sprzętem, aby młody adept mógł spróbować swoich sił, jak i uczył się jazdy w tym sporcie. Po pewnym czasie rodzice kupili motocykl żużlowy, abym mógł się uczyć, trenować ten sport. Nigdy nie jeździłem żadnym motocyklem, więc był to mój pierwszy kontakt z jakimkolwiek motorem, czyli żużlówką o pojemności 500cc. Jest to uczucie nie do opisania, co się czuje. Następnie, aby nauczyć się jeździć było trzeba trenować, jak najwięcej jeździć. Niestety był to już koniec sezonu i tory były nieczynne. Pewnego dnia,to chyba był listopad, tata przyjechał z pracy i powiedział że kupił mi Pit Bike MRF 140 RC BIG, żebym mógł się uczyć jeździć. Przez okres zimowy nauczył mnie podstawowych czynności, takich jak np. jak zmieniać biegi, gdzie są hamulce, jak siedzieć itp. I tak zimą, kiedy pogoda pozwalała, jeździłem – uczyłem się jeździć. W maju rodzice zawieźli mnie na treningi na tor MX w Gdańsku gdzie trenował pan Marcin Wójcik. Pamiętam – nie umiałem jechać, co zakręt się przewracałem, nawet 90-tki mnie wyprzedzały. Marcin Wójcik bardzo duży nacisk kładł na technikę, postawę na motocyklu. „Nie sprzęt, lecz technika czyni z ciebie zawodnika” . Treningi odbywały się raz w tygodniu, ale ja jeździłem codziennie z rodzicami, aby każdy element ćwiczony na treningu przejechać perfekcyjnie. Więc jeździłem 6-7 dni w tygodniu. Marcinowi Wójcikowi bardzo dużo zawdzięczam i dziękuje za to, że nauczył mnie jazdy technicznej na motorze, którą teraz muszę doszkalać.

 Skąd wziął się pomysł na start w zawodach Pit Bike?
– Po 6 miesiącach nauki jazdy od podstaw postanowiłem, że pojadę w Pucharze Polski Pit Bike dla dobrej zabawy z jazdy na motorze, a przy okazji będę miał okazję pojeździć z innymi bardziej doświadczonymi zawodnikami. Niestety, z motorem który posiadam, nie mogłem startować w innej klasie niż klasa Amator. Ale z tak małym doświadczeniem ta klasa była w 100% dla mnie.

Jak możesz podsumować sezon 2021?
– Sezon 2021 zaliczam do udanych, mimo niekiedy problemów sprzętowych czy popełnianych błędów. Bardzo mądrze powiedział kiedyś Sebastian Wójcik „jedne zawody to, jak minimum 5 treningów”. Zgodzę się z tym w 100%. Dzięki zawodom zdobyłem bardzo duże doświadczenie, dużo się nauczyłem, wyciągając wnioski nie popełniałem tych błędów co wcześniej. Dziękuję również za bardzo cenne rady Jakubowi Jastrzębskiemu, Karolowi Kruszyńskiemu i trenerowi Pawłowi Wizgierowi. 

Jesteś zadowolony ze swoich wyników?
– Ten sezon był dla mnie bardzo udany i jestem z niego niezmiernie zadowolony. Dziękuję wszystkim, którzy kibicowali mi, wspierali i towarzyszyli podczas zawodów. Na pewno w następnym roku będę starał się dalej rozwijać, by osiągać coraz lepsze wyniki.

Jak zamierzasz spędzić okres zimowy?
– Zacząłem już przygotowania fizyczne do kolejnego sezonu i pracuję już nad swoimi słabymi stronami z sezonu 2021. Póki pogoda pozwala, trenuję indywidualnie sam, z rodzicami, jak również z trenerem Pawłem Wizgierem. Dodatkowo mam treningi fizyczne z Marcinem Wójcikiem.

Jakie masz plany na przyszły sezon? Nadal zamierzasz startować w kategorii Amator?
– W przyszłym sezonie nie pojadę już w klasie Amator. To, w jakiej klasie wystartuję to zostawię was w niepewności. Jak się uczyć to od najlepszych, “jak przegrywać to z najlepszymi”!

Aby zagłosować na Mateusza, należy wysłać SMS o treści: am ulubieniec 9 na nr 71480.
Koszt sms-a to 1,23 brutto, regulamin można znaleźć tutaj: LINK
Głosowanie zakończy się 1 grudnia o północy.

Julia Lewandowska

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.