Od zawodnika do instruktora – Michał Pawlik

Michał Pawlik w 2013 roku zadebiutował w Pucharze Polski Supermoto. Rok później zdobył mistrzowski tytuł w Pucharze Polski i awansował do Mistrzostw Polski Supermoto. W sezonach 2017-2018 był w pierwszej trójce Mistrzostw Polski Supermoto, dostał powołanie do kadry narodowej oraz brał udział w SMoN. W 2019 roku został Vice Mistrzem Polski w Supermoto. W kwietniu zdał egzamin na instruktora sportów motorowych, planuje szkolić przyszłych zawodników.

Jak zaczęła się twoja przygoda z motorsportem?
– Początki w motorsporcie były fantastyczne, błyskawiczne postępy z treningu na trening. Teraz jest znacznie ciężej, każde pół sekundy kosztuje gigantyczny wysiłek i zabiera sporo czasu, ale w ślad za tym idzie również większa satysfakcja. Zaczynałem od motocykli drogowych i wycieczek z McDonalda na McDonalda, aż trafiłem na trening Supermoto, gdzie postanowiłem się dołączyć moim ścigaczem. Oczywiście nie byłem w stanie utrzymać tempa i w końcu się przewróciłem.. Tak się właśnie zaczęło.

Dlaczego podjąłeś decyzję, aby zostać instruktorem?
Decyzję, aby zostać instruktorem podjąłem, kiedy zorientowałem się, że moje córeczki zaczynają spoglądać w stronę motocykli. Stwierdziłem, że będzie trzeba ten potencjał wykorzystać. Nie zależy mi, aby były to przyszłe mistrzynie świata. Chciałbym, aby poznały uniwersalne zasady, których najłatwiej nauczyć się poprzez sport: sumienność, konsekwencja, zdrowy upór i ciągłe dążenie do poprawiania swoich umiejętności. Takie rzeczy przydają się w dorosłym życiu na każdym polu działania.

Jaki masz kontakt z dziećmi, lubisz z nimi pracować?
– Praca z dziećmi to dla mnie nowość. Fascynujące jest to, że musisz się napracować, aby Ci uwierzyły i poszły za twoim przykładem. Kiedy już to się stanie, nie robią kroków w tył tylko idą do przodu bez wątpliwości. W dorosłym życiu często tracimy tę umiejętność.

Zamierzasz kontynuować karierę zawodniczą?
– Tak, zamierzam. W miarę upływu czasu zmieniają się cele, ale tak długo jak będę miał fun z jazdy motocyklem, tak długo będę to robił.

Kiedy planujesz zacząć szkolić młodzież?
– W okresie wakacji. Teraz zajmuję się przygotowaniem nowego motocykla do sezonu.

Dziękuję za rozmowę!
– Dzięki!

Julia Lewandowska

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.