Od zawodnika do instruktora – Mariusz Juszczak

Mariusz Juszczak jest zawodnikiem wyścigów motocyklowych, obecnie startuje w klasie Superstock 600. Brał udział w Mistrzostwach Polski oraz Alpe Adria. W sezonie 2017 zdobył tytuł II Wicemistrza Polski. Teraz postanowił zrobić kolejny krok – zdał egzamin na instruktora sportów motorowych i zamierza szkolić młodzież. 

Jak wspominasz swoje początki w motorsporcie?
Od małego mnie do tego ciągnęło. Niestety, w rodzinie nie mam tradycji w motorsporcie, więc wszystkich informacji na temat tego, jak zacząć się ścigać szukałem sam. Czekanie do zawodów, w których mógłbym wystartować trwało ponad 5 lat. Kiedy miałem 17 lat, dotarła do mnie informacja o zawodach Gymkhany organizowanych w Szczecinie, czyli po drugiej stronie kraju jako że pochodzę z Krakowa. Przypadkowo wszedłem w kontakt z organizatorem, który był pod takim wrażeniem mojej determinacji aby wystartować, że zapewnił mi na miejscu motocykl do jazdy. Wsiadłem w pociąg z kombinezonem z mojej drogowej 125-tki, nie mówiąc nic rodzicom którzy byli na wakacjach i pojechałem. Od tamtego wydarzenia poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi znaleźć się w tym miejscu gdzie jestem.

Dlaczego podjąłeś decyzję, aby zostać instruktorem?
– Wiele osób na treningach i poza nimi pyta się mnie, czy prowadzę jakieś zajęcia. Pomyślałem, że w końcu czas się tym zająć. Widząc tak szybki rozwój dyscypliny Pit Bike stwierdziłem, że to idealna szansa, aby przekazać swoją wiedzę tym dzieciakom, które już nie muszą przebywać tak ciężkiej drogi, aby zacząć przygodę ze ściganiem. Miałem okazję już poznać kilka „małych” talentów i świetnie się bawiłem trenując wraz z nimi.

Zamierzasz kontynuować karierę zawodniczą? 
– Jak najbardziej, w tym roku planuję w końcu przejechać cały sezon WMMP. Z kolei treningami, które będę prowadził chcę rozpocząć z końcem swojego sezonu, żeby móc się na nich w pełni skupić.

Dziękuję za rozmowę!
– Również dziękuję!

Julia Lewandowska

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.