opublikowano 14/02/2018 o godzinie 07:07:10, autor Łukasz Majkowski

Mamwięcdbam – poradnik - łożyskoPit bike… no właśnie, niekiedy musimy pomyśleć, co zrobić, aby uniknąć sporych i niepotrzebnych kosztów. Dziś postaram się poruszyć temat wyrobionego gniazda łożyska koła od strony zębatki.

 

Dlaczego tworzy się luz?

Luz powstający między łożyskiem, a gniazdem w kole spowodowany jest niczym innym jak stosunkowo dużą mocą oraz małym kołem. Zazwyczaj ujawnia się po przebiegu około 50mth.

Co więc pierwsze przychodzi na myśl?

Pierwsze co przychodzi nam do głowy to wymiana piasty bądź całego koła. Sama wymiana piasty związana jest z przeplataniem oraz centrowaniem całego koła – co w przypadku pit bike MRF jest już nieopłacalne.

 Co powoduje taki luz?

Luz między gniazdem, a łożyskiem jest dosyć problematyczny… Wypływa on na komfort jazdy, motocykl zaczyna szarpać (tak jakby łańcuch był za luźny), występuje przyspieszone zużycie klocków hamulcowych oraz zębatek i całego napędu.

Jak więc temu zaradzić?

Do przeprowadzenia całego zabiegu będą nam potrzebne:

- 2 nowe łożyska typu 6202 RS

- klej typu zimny spaw cx80

- benzyna/break cleaner
 

No to działamy!

Oczywiste jest to ze musimy zdjąć cale koło, i wybić stare łożyska. Po całym procesie musimy dokładnie wyczyścić gniazda łożysk. Po całym procesie przystępujemy do majsterkowania.

Przygotowujemy klej cx80 – zimny spaw, uzupełni on ubytek oraz sprawi iż wyeliminujemy luz na kole.

 

 

 

Klej jest 2 składnikowy, więc musimy go wymieszać.
 

 

Po wymieszaniu obu składników kleju, dokładnie smarujemy nim gniazdo łożyska. Pamiętamy o włożeniu tulejki centrującej wewnątrz piasty.

 

 

Ostatnim krokiem będzie wklejenie łożyska w gniazdo piasty oraz włożenie ośki koła w celu „wycentrowania” naszego łożyska.

Dobra, dobra „mechaniku”, ale co gdy będę chciał/a wymienić łożysko?

Odpowiedź jest prosta i logiczna – wystarczy podgrzać wklejone łożysko do temperatury 315*C, a następnie delikatnie puknąć młoteczkiem. 

Warto dodać ze klej musimy pozostawić na minimum 12 godzin aby osiągnął on swoje pełne właściwości. Po tym czasie możemy zamontować koło i cieszyć się płynną jazdą.


Kalendarz wydarzeń

Nasi partnerzy

TOR GŁAŻEWO YCF POLAND MX OTOPIT pitbikeMRF PITBIKE.PL

Ostatnio na forum

Warsztat • stacyjka
Cześć, chciałbym w moim mrfie zamontować stacyjkę. Wiem że w tym motocyklu nie ma akumulatora.Czy wie ktoś jak to zrobić? Z góry dzięki.

Warsztat • proszę o pomoc
Cześć. czy macie jakieś sposoby,triki aby w prosty i tani sposób dodać mocy motocyklowi? Proszę o podpowiedzi.Jakby co jeżdżę pitbikiem mrf 120rc .

Kobiece pogawędki • ginekolog
wiele kobiet nie może trafić na dobrego ginekologa, sama wiem, co przechodziłam… jednak od kiedy chodzę do przychodni która jest czynna w weekendy - Babka Medica https://...

YouTube

Facebook