Dbamy o Pit Bike- poznajcie myjki od KT-24

Pit Bike to nie tylko płynące z jazdy emocje, ale i obowiązki. Systematyczna konserwacja to jedno, ale nie należy zapominać o regularnym myciu. W grę wchodzi nie tylko estetyka, ale również żywotność poszczególnych części. Gąbka z płynem sprawdzi się przy lżejszych zabrudzeniach. A co w przypadku tych trudniejszych? Dziś przyjrzymy się bliżej odpowiednim rozwiązaniom na tego typu okoliczności – myjkom ciśnieniowym. W pierwszej części serii artykułów omówimy znaczenie podstawowych podzespołów i cech urządzenia, co ułatwi dobór i zakup odpowiedniego rozwiązania.

Po co nam myjki ciśnieniowe?

Myjki ciśnieniowe to – jak sama nazwa wskazuje – urządzenia czyszczące, wykorzystujące podawaną pod wysokim ciśnieniem wodę. Silny strumień cieczy skutecznie i szybko radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, których ręczne usunięcie w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe. Dostępne na rynku rozwiązania do użytku domowego to swego rodzaju kompaktowe wersje bezdotykowych myjni. Jeśli więc stawiasz na szybkie, a przy tym dokładne czyszczenie swojego Pit Bike’a, to właśnie tą grupą rozwiązań powinieneś się zainteresować.

Trudny wybór

Jeśli jesteś po przejrzeniu kilku ofert myjek ciśnieniowych, zapewne masz w głowie więcej niż jedno pytanie. Dzięki współpracy ze sponsorem tegorocznego Pucharu Polski Pit Bike – firmą KT-24, będącą dystrybutorem urządzeń czyszczących – pomożemy Ci uporządkować wszystkie informacje, tak abyś znalazł dla siebie optymalne rozwiązanie.

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać to: w jakim celu wykorzystywana będzie myjka? Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz możliwości wykorzystania myjek ciśnieniowych warto dobrać coś, co przyda się nie tylko przy czyszczeniu Pit Bike’a. Brudna elewacja domu, kostka brukowa, samochód czy nawet drewniane patio – każdy z wymienionych obszarów można umyć przy użyciu urządzenia wysokociśnieniowego, dlatego musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki: trudność czyszczenia oraz planowaną częstotliwość mycia. W pierwszym przypadku dobieramy parametry działania, dla w drugim sprawdzamy podzespoły, które przekładają się na żywotność urządzenia i czas pracy.

Silnik i pompa

Dwa razy w miesiącu, a może dwa razy w tygodniu. Jeśli nie masz w planie zbyt częstego uruchamiania myjki ciśnieniowej, rozwiązania wyposażone w silnik szczotkowy będą w sam raz dla Ciebie. Częste i długie prace będą jednak wymagały zakupu urządzenia z jednostką indukcyjną, która znacznie lepiej radzi sobie z obciążeniem i wolniej się zużywa. 

Czym byłaby myjka bez tłoczącej wodę pompy? Podzespół ten będzie odpowiadał za czas nieprzerwanej pracy. Na rynku spotkać możemy rozwiązania wyposażone w głowice kompozytowe, aluminiowe i mosiężne. Pierwsze z nich oferują około 15 minut nieprzerwanej pracy, przez co dość szybko ulegają przegrzaniu. Pompy aluminiowe to czas pracy w przedziale 30-50 minut, z kolei odpowiedniki mosiężne oferują ponad godzinę stałego działania. 

Ciśnienie i przepływ wody

Przechodzimy do parametrów myjki ciśnieniowej. Ciśnienie i wydajność tłoczenia wody zaliczają się do tych najważniejszych, determinując szybkość i skuteczność mycia. Choć na pierwszy rzut oka powinniśmy starać się dobrać urządzenie o jak najwyższej specyfikacji, w parze z nią będzie również szła cena. Powinniśmy więc w tym miejscu zastanowić się nad planowanym zastosowaniem myjki ciśnieniowej, w tym na rodzaju powierzchni i zabrudzeń, które będą czyszczone.

Jeśli ograniczamy prace do czyszczenia Pit Bike’a i innych pojazdów jednośladowych, warto celować w rozwiązania o ciśnieniu roboczym nieco powyżej 100 bar oraz o przepływie wody od 380 l/h. Przy wartościach niższych od podanych problemem mogą stać się zaschnięte i tłuste zabrudzenia, dlatego warto od razu podejść do nieco wyższych wariantów. W przypadku czyszczenia samochodu, kostki brukowej lub kamienia ciśnienie powinno oscylować w okolicach 120-130 bar (lub więcej), za to wydajność tłoczenia powinna przekraczać 440 l/h. Pamiętaj, że nawet przy niedostatecznych parametrach możesz wspomóc się akcesoriami, które pomagają osiągać oczekiwany efekt czyszczenia.

Dodatkowe udogodnienia

Omówiliśmy już najważniejsze aspekty domowych urządzeń wysokociśnieniowych. Na koniec, warto przyjrzeć się dostępnemu wyposażeniu i rozwiązaniom konstrukcyjnym. Akcesoria takie jak pianownica, dysza rotacyjna czy szczotka do felg to miejscami kluczowe dodatki, umożliwiające usuwanie niektórych trudnych zabrudzeń. Z kolei udogodnienia w postaci długiego przewodu ciśnieniowego, zbiornika na detergent, zwijacza czy kół będą wpływały na komfort pracy, a w niektórych sytuacjach możliwości zastosowania urządzenia.

Czy warto inwestować w akcesoria już na samym starcie przygody z myjkami ciśnieniowymi? Wszystko zależy od zastosowań i własnych upodobań. Należy jednak mieć na uwadze, że kupowane w zestawie lub podstawowym wyposażeniu dodatki nie tylko wychodzą korzystniej cenowo, ale również zwracają się w postaci nowych możliwości czyszczenia i użyteczności.

materiał partnera

Powrót

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.