opublikowano 05/06/2018 o godzinie 22:16:10, autor Żaneta Lipińska

Wyniki II rundy Pucharu Polski Pit Bike SM 2018

Prezentujemy pełną klasyfikację zawodów, które odbyły się na toruńskim obiekcie Awix Racing Arena. W zawodach łącznie wzięło udział 57 zawodników.

Zaczynamy od niepodważalnych debiutantów tego sezonu, czyli naszych najmłodszych zawodników. To druga runda w której rywalizować mogą dzieci od 8 roku życia (przypominamy, że wcześniej było to 12 lat). Zwycięzcą klasy Stock 90 okazał się Maksymilian Pawełczak, który wygrał oba wyścigi i uplasował się na najwyższym stopniu podium. Swoje pozycje utwierdzili podobnie w obu biegach jego rywale. Drugi był Wiktor Majchrowski, a trzeci Kacper Raniszewski, oboje z Katanka Young Team. Warto podkreślić widoczny progres zawodników między I, a II rundą Pucharu Polski, najmłodsi bardzo przyspieszyli, a różnice w czasach i odstępy na torze między nimi znacznie się zmniejszyły.

Klasę Stock 125 zdominowali bracia Pawelec. W pierwszym wyścigu pierwszy był Oleg, a tuż za nim Milan. Rywali gonił Jakub Rutkowski, który ukończył wyścig jako trzeci. W drugi wyścigu bracia zamienili się pozycjami. Tym razem pierwszy wyścig ukończył Milan, a drugi Oleg. Jakub nie ukończył drugiego starcia, a do pierwszej trójki dołączył kuzyn czołowych zawodników Stock 125: Oskar Pawelec. Finalnie podium tej klasy wygląda właśnie tak: Milan Pawelec, Oleg Pawelec, Oskar Pawelec.

Stock 150 Junior to pięciu bardzo zdolnych zawodników. Nie zabrakło wielkich emocji w czołówce tej klasy. W pierwszym wyścigu najszybszy okazał się wychowanek MX Otopit Toruń, Filip Janus, za nim do mety dojechał Mateusz Hulewicz z GTŻ Grudziądz, a pierwszą trójkę uzupełnił również reprezentant Torunia, Dominik Ziętara. Dla ostatniego zawodnika drugie starcie było pechowe, ponieważ nie udało się dokończyć go w czołówce. Pozycję lidera podtrzymał Filip Janus, drugi był Mateusz Hulewicz, a trzeci Jakub Bajdalski. W klasyfikacji indywidualnej zawodów niepodważalnie wygrał Filip Janus, drugi był Mateusz Hulewicz, trzeci Jakub Bajdalski.

Najliczniejsza klasa to Stock 150 Pro. Jechało w niej łącznie 21 zawodników. Tu również liderzy pokazali wielką, a przede wszystkim równą walkę. W obu wyścigach liderem okazał się pochodzący z Krakowa Michał Budziaszek. W pierwszym wyścigu drugi był Paweł Staszko, a trzeci Sławomir Bławat. W drugim wyścigu zawodnicy zamienili się pozycjami i szybszy okazał się Bławat. Finalnie wyniki tej klasy uplasowały się: od pierwszego miejsca: Michał Budziaszek, Sławomir Bławat, Paweł Staszko.

Ostra rywalizacja wśród naszych Pań! Na starcie klasy Pit Ladies stawiło się łącznie dziesięć zawodniczek. Pierwszy wyścig zakończył się pechowo dla Darii Leby z toruńskiego klubu, której nie było dane dokończyć zmagań. Na metę pierwsze przyjechały: Jaworska, Stankiewicz, Kotowska. W drugim wyścigu kobiecej klasy Jaworska utrzymała swoją przewagę nad rywalkami, natomiast ramię w ramię rywalizowała z nią Sylwia Dzik, która dojechała do mety druga, na trzeciej lokacie uplasowała się zawodniczka enduro Dominika Orlik.  Finalnie zawody wygrała w tej klasie Monika Jaworska, czyli znana wszystkim z wyścigów motocyklowych “Katanka”, tu za nią uplasowała się jej koleżanka z Krakowa, Magdalena Stankiewicz, a na podium znalazł się debiutująca w tym sezonie na pit bike, Sylwia Dzik, popularna “Dzikuska”. By podkreślić spektakularną walkę kobiet ścigających się w łączonym wyścigu z dwoma męskimi klasami, można dodać, że w klasyfikacji zawodów, aż trzy zawodniczki uzyskały równą liczbę punktów (Sylwia Dzik, Dominika Orlik, Martyna Dynasińska), a o zajęciu trzeciej lokaty zadecydowała wyższa pozycja na mecie drugiego wyścigu.

Na koniec pojedynek gigantów. W klasie Super Pit. Motocykli z największą mocą dosiadło tym razem siedmiu zawodników. Walka była zacięta, ale spektakl rozegrał się głównie na cztery role. Oba wyścigi i podium zdominował Jakub Wróblewski, jadący na seryjnym motocyklu YCF SP3 RAW 190 cc, drugie i trzecie miejsce w wyścigach przypadły zawodnikom jadących na prototypowych 190tkach od MRF, kolejno: Sebastianowi Stachowi i Mateuszowi Wąsowskiemu. Ten ostatni toczył do ostatnich metrów walkę z jadącym na motocyklu stockowym o mniejszej pojemności: 150 cc, Markiem Szkopkiem. Mistrz wyścigów motocyklowych podkręcił ostro tempo i pokazał ile można wydobyć z motocykla seryjnego, jednak tym razem nie trafił na podium.